Özel Sipariş

Hizmetlerimiz

Emprenye Nedir?


Emprenye, çeşitli yöntemlerle ahşabın bünyesine değişik kimyasal maddelerin emdirilmesi işlemidir. Bu işlemle ahşabı, mantar, böcek, termit, deniz kurdu gibi zararlılardan koruyarak hizmet ömrünü en az 10 kat arttırılmaktadır.
Emprenye işlemi, ahşabın türüne, kullanılacağı ortama ve beklenen hizmet ömrüne bağlıdır. Esas olarak emprenye işleminin seçiminde iki temel kullanım alanı gözönüne alınmalıdır:

  • Toprak ile temas halinde olan ahşaplar (Zemin seviyesindeki ahşaplar)
  • Toprak ile teması olmayan ahşaplar (Zemin seviyesi üzerindeki ahşaplar)

Emprenye işlemi her tür inşaat uygulamaları, cephe kaplaması, bahçe mobilyaları, çit, veranda, pergola, iskele, marina, çocuk oyun alanları, tarım alanları vb.'de kullanılacak ahşaplar için uygulanır.

Farkımız :


AKANTUS GROUP, emprenye işleminde vakum-basınç yöntemiyle uygulanan, modern, güvenli ve çevreye saygılı, Avrupa ve dünya standartlarına uygun, etkinliği laboratuvar ve arazi testleriyle kanıtlanmış, korozyona neden olmayan tek emprenye maddesi Tanalith-E 8000' ni kullanmaktadır.
Tanalith-E 8000, yeni nesil, tek seçenek ahşap emprenye maddesidir. Ahşabınızın ömrüne ömür katar. Göz alıcı homojen yeşil rengiyle ahşap uygulamalarında çok çeşitli ve mükemmel çözümler sunar.

Vakum-basınç yöntemi :

Emprenye işlemi özel olarak tasarlanmış Kemalpaşa-İzmir emprenye tesislerimizde yapılır ve aşağıdaki aşamalardan geçerek sonlanır:

  • İlk vakum: Bu işlem ahşabın hücrelerindeki havayı boşaltmak ve emprenye maddesini daha iyi emmesi için yapılır.
  • İlk vakumdan sonra Tanalith-E 8000 emprenye kazanına doldurulur ve basınç işlemi başlatılır.
  • Basınç uygulaması yaklaşık 1-1.5 saat süresince veya gerekli emprenye maddesi miktarı emdirilene kadar devam eder.
  • Basınç süresi tamamlandığında Tanalith-E 8000 emprenye kazanından boşaltılır ve son vakum işlemi başlar.
  • Son vakum: Ahşabın bünyesinde ve yüzeyindeki fazla Tanalith-E 8000' nin geri alınması için son vakum işlemi yapılır ve emprenye maddesi depolama tanklarına pompalanır.

Emprenyeli Ahşabın Kullanım Alanları: